Minden nyulas dolog, ami fontos.
Ki gondolná, hogy egy nyuszi hasonló társ lehet nekünk, mint a kutya vagy a macska. Ráadásul az utóbbival lehet a legkönnyebben összeszoktatni. (kutyáknál: kutyája válogatja, a legtöbb általában megvacsorázná szegényt)
Egyre többen választják őket házi kedvencnek, nem ismerve az alapvető tudnivalókat róluk.
HÁT ÍME:
Általában 6-"10" évig is elélnek megfelelő odafigyeléssel, de átlagéletkoruk a 6 év. Utána már jelentkezhetnek öregedésre utaló betegségek és tüneteik.
Mit is adhatunk nekik enni?
A nyulaknak gyártott kevert mageleség megfelelő számukra, de csak kukoricán ne tartsuk őket, mert rossz hatással van a májukra.
Széna, lucerna, fonnyasztott zöldségfélék (saláta, káposzta, srépa levele, zeller levele, petrezselyem, karalábé levele, retek levele), gyümölcsökből: kényeztessük őt egy kis almával.
Ne kapjanak sok zöldet, kölyöknyuszinak pedig főleg nem szabad sokat adni.
Szárazkenyér hetente kétszer adható, szeretik és a fogukat is karbantartja. E célból egy natúr fadarab is jó, ha van a ketrecben.
NE EGYENEK ÉDESSÉGET, KEKSZET, CSOKIT.
HAJLAMOSAK A CUKORBETEGSÉGRE.
Fiú vagy lány?
Bármelyik nem szereplője társunk lehet, bár előfordul náluk párzási nyugtalanság. (láttam nyuszit macskán gyakorolni:))))
A fiúkat ki lehet heréltetni, ha ez túl nagy problémát jelent. A lányok esetenként lehetnek álvemhesek, de ez ritka.
Ketrecben vagy ne?
Sokan tartják szabadon otthon a nyuszkót, mivel alomtisztává lehet nevelni. Titka az almosláda, ahová a dolgát végzi a ketrecben. A ládába macskalmot tegyünk. Ha megszokta, ki lehet engedni bátran.
Abba a sarokba kerüljön, ahová a nyuszi a dolgát végzi és tegyünk a macskaalomra nyúlpiszkot is. Így nyuszi szobatisztává válik, mindig vissza fog menni használni a ládát.
A ketrecben tartáshoz elegendő a forgácsalom és oda is célszerű almosládát helyezni, így csak azt kell gyakran üríteni.
Nagy szükségük van a mozgásra, különben elhíznak. Hagyjuk őket futkározni.
NE FELEJTSÜK EL: ŐK RÁGCSÁLÓK, SZERETNEK MINDENT MEGKÓSTOLNI!!
Rájuk is veszélyes, de nekünk sem jó, ha összerágnak mindent. Figyeljük meg, mi a gyengéjük, és távolítsuk el a közelükből.
Egyik ismerősöm nővérének nyuszija megszállott TV-néző.
Egészség, betegség
Jár nekik is oltás, 6 hetes koruk után olthatók nyúlbetegségek ellen. A leggyakoribb a szúnyog által terjesztett vírus. Érdemes őket beoltatni.
A nyuszi gyengécske állat, és ha már egyszer megbetegedett, nem sok esélye van a gyógyulásra.
Sajnos megbetegedhetnek az általunk adott zöldféléktől is, mivel a permetező szerek ártalmasak számukra. Érdemes a zöldféléket megmosni, szárítás és kis fonnyasztás után adni oda nekik. Túl sok zöldféle adása sem javasolt.
Ha társat hozunk mellé, fontos, hogy ő is és a hozott társ is oltva legyen. Különben lehet, hogy a fertőzött állat miatt mindkettő elpusztul.